آدرس ما:

تهران، میدان حسن آباد

شماره تماس ما:

02166709150 02166755736 09123431271

فرآیند جوش ارائه دهنده بهترین الکترود جوشکاری

برای دانستن ویژگی های بهترین الکترود جوشکاری، ابتدا باید بفهمیم که الکترود چیست. برای اتصال دو قطعه فلز به وسیله جوشکاری به تجهیزات خاصی نیاز داریم که از میان آنها در مورد الکترودها صحبت خواهیم کرد. به عبارت دیگر، اگر الکترود وجود نداشته باشد، جوشکاری نیز وجود نخواهد داشت.

در واقع الکترود در جوشکاری مانند چسب عمل می کند و در بیشتر موارد جوشکاری بدون الکترود غیرممکن است. در این مقاله شما را با ویژگی های بهترین الکترود جوش آشنا می کنیم.

الکترود مناسب برای جوشکاری پروفیل

برای جوشکاری پروفیل، الکترودهای از نوع الکترود فولادی به صورت عمومی استفاده می شوند. الکترودهای فولادی با کد AWS E6013 ، AWS E7018 و AWS E6010 برای جوشکاری پروفیل مناسب هستند. این الکترودها دارای ویژگی هایی مانند قابلیت جوشکاری آسان، مقاومت بالا در برابر لرزش و شوک و ایجاد جوش با کیفیت عالی هستند.

همچنین، الکترودهای متناسب با نوع پروفیل (به عنوان مثال، پروفیل فولادی یا آلومینیومی) باید استفاده شوند تا جوش مناسبی به دست آید. بنابراین، برای انتخاب الکترود صحیح، بهتر است به راهنمایی تولید کننده مراجعه کرده و نکات مربوط به نوع جوشکاری را بررسی کنید.

الکترود بهلر
الکترود بهلر

بهترین الکترود جوشکاری چه ویژگی‌هایی دارد؟

الکترودها انواع گوناگونی دارند و از نظر جنس، ابعاد، برند تولید کننده و… با هم متفاوت هستند و هر کدام برای کار خاصی تولید شده‌اند، بنابراین برای اینکه بهترین الکترود جوشکاری را بشناسیم باید انواع و مورد استفاده از آن را بدانیم.

1. ترکیب فلز مبنا

به عنوان مثال، یک الکترود نوع 6013 نمی تواند چدن را جوش دهد. برای جوشکاری چدن باید از الکترودهای مخصوص چدن استفاده شود. با ما همراه باشید تا با مشخصات بهترین الکترودهای جوشکاری آشنا شوید.

2. نوع جوشکاری

برخی از الکترودها به طور ویژه برای شرایط خاص طراحی و ارائه شده اند. به عنوان مثال، ما نمی توانیم از الکترودهای بالای سر در یک موقعیت صاف استفاده کنیم.

فرآیند جوش وارد کننده و تامین کننده الکترود و فیلرهای تخصصی جوشکاری  انواع تنگستن جوشکاری

3. اهمیت اتصال جوش

برای شروع فرآیند جوشکاری باید به نوع اتصالات توجه کنیم. به عنوان مثال، جوش لوله های گاز سبک تر و راحت تر از جوشکاری سازه های بزرگ مانند قاب های ساختمانی است.

4. میزان نفوذ جوشکاری

به عنوان مثال هنگام جوشکاری لوله ها و مخازن بزرگ از جوش های عمیق و نافذ استفاده می شود و میزان الکترود مصرفی باید با توجه به عمق جوش ها محاسبه شود. مقدار هزینه جوش بستگی به عواملی مانند هزینه پروژه و مقدار الکترود مورد نیاز دارد.

5. میزان تبحر جوشکار

اگر در زمینه جوشکاری تازه کار هستید، توجه داشته باشید که ما از الکترودهایی استفاده می کنیم که جوشکار بتواند از عهده آنها برآید. به عنوان مثال، ما از الکترودهای 6013 (الکترودهای همه منظوره) در اکثر دستگاه های جوش استفاده می کنیم.

الکترود 7018 بیشتر در صنایع کشتی سازی و لوله‌های فشار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا این الکترود قلیایی است و نسبت به رطوبت حساس است و پیش از اینکه مورد استفاده قرار گیرد باید پیش گرمایش شود.

الکترود 6010 از دسته الکترودهای قوس نفوذی است و از کاربردهای آن می توان به جوشکاری لوله های فشار قوی و مخازن فشار اشاره کرد.

6. قطر الکترودها

کوچک‌ترین الکترود قطری معادل 2.5 دارد که با 60 الی 90 آمپر جوشکاری می‌شود.در جوشکاری لوله گاز و آب فشار پایین و نیز فلزاتی که ۲ یا ۳ میلی‌متر قطر دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الکترود شماره ۳ که قطری معادل ۲۵/۳ دارد برای جوشکاری فلزاتی که قطر ۵ میلی‌متر به بالا دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین برق مصرفی مورد نیاز این الکترود روی جعبه محصول درج شده است.

الکترودهای 4 و 5 بیشتر برای جوشکاری چارچوب های سازه ای استفاده می شوند و کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

فرآیند جوش وارد کننده و تامین کننده الکترود و فیلرهای تخصصی جوشکاری  قیمت الکترود استیل 308

7. سایز الکترود جوشکاری

از دیگر مواردی که برای انتخاب الکترود حائز اهمیت است سایز الکترود می‌باشد. و منظور ما قطر مغزی الکترود است. هرچه قطعه مورد نیاز ضخیم تر باشد، قطر یا اندازه الکترود بزرگتر است. برای جوشکاری پروفیل ابتدا باید بدانیم که پروفیل های ما باز هستند یا بسته.

 

بهترین الکترود جوشکاری
ویژگی های بهترین الکترود جوشکاری

پروفیل‌های باز شامل: تیرآهن، ناودانی، نبشی، پروفیل z و… و پروفیل‌های بسته شامل قوطی‌ها و انواع لوله می‌باشند. جوش پروفیل یکی از بهترین روش‌ها برای اتصال قطعه‌های پروفیل است و باعث افزایش استحکام پروفیل‌ها می‌شود؛ ولی به مهارت زیادی نیاز دارد و الکترود مناسب خود را طلب می‌کند.

بهترین حالت برای جوشکاری پروفیل‌ها جوشکاری قوسی است که این حالت نیز به طریق‌های مختلفی انجام می‌شود. از جمله این روش‌ها می‌توان به: جوشکاری توپودری، زیر پودری، جوشکاری کربنی و جوشکاری پلاسما اشاره کرد.

 

خرید بهترین الکترود جوشکاری از مجموعه فرایند جوش

مجموعه فرایند جوش همواره با هدف ارائه بهترین و با کیفیت‌ترین لوازم جانبی جوشکاری نظیر انواع الکترود جوشکاری، انواع سیم جوش، انواع تنگستن جوشکاری، انواع فیلر جوش و… می‌کوشد تا بهترین‌ها را برای شما عزیزان به ارمغان آورد.

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می‌باشند.

 

کوچکترین سایز الکترود جوشکاری

2.5 کوچکترین سایز الکترود جوشکاری می‌باشد که عمدتاً با 60 تا 90 آمپر جوش می‌شود، همچنین برای جوشکاری لوله‌های گاز و آب خانگی (کم فشار) و جوش آهن با سایز 2 و 3 میلی‌متری استفاده می‌شود.

3.25 با نام الکترود شماره 3 به بازار عرضه شد که برای فلزات 5 میلی‌متر و بزرگتر استفاده می‌شود. آمپر مورد نیاز برای جوش این الکترود روی جعبه محصول نشان داده شده است.

الکترودهای 4 و 5 برای استفاده در ساخت اسکلت انتخاب شده اند و کاربرد محدودی دارند.

انتخاب الکترود مناسب برای کار

انتخاب الکترود مناسب برای جوشکاری به نوع الکترود و شرایط جوش بستگی دارد. به عنوان مثال در جوش‌های V شکل با زاویه کمتر از 40 درجه و حداکثر ضخامت 2 میلی‌متر قطر، از پودر جوش نوع اول برای نفوذ کامل به عمق جوش استفاده می‌کنند. اما اگر از الکترودهایی با قطر بیشتر کمک بگیرد. در ریشه جوش کمی کف باقی می‌ماند که از قدرت و شدت جوش می‌کاهد.

فرآیند جوش وارد کننده و تامین کننده الکترود و فیلرهای تخصصی جوشکاری  قیمت الکترود استیل 316

انتخاب الکترود مناسب (با توجه به قطر)

توجه به این نکته ضروری است که قطر الکترود همیشه کوچک‌تر از ضخامت فلزی است که در حال جوش است، اگرچه در برخی از کارخانه‌ها برخی از جوشکارها از الکترودهایی استفاده می‌کنند که ضخامت بیشتری نسبت به فلز دارند. دلیل این امر این است که سریع‌تر کار می‌کند و کار نیاز به مهارت دارد.

انتخاب صحیح قطر الکترود به نوع الکترود و وضعیت جوش بستگی دارد. به عنوان مثال، برای جوش های V شکل در زوایای کمتر از 40 درجه، یک الکترود با قطر پنج شانزدهم اینچ باید با ردیف اول پودر کاملاً مناسب باشد. جوش دارای عمق جوش است. اگر از الکترود با قطر بزرگتر استفاده کنیم، مقدار کمی از سرباره جوش در جوش باقی می‌ماند و در نتیجه جوشی با کاهش قابل توجه استحکام و استحکام ایجاد می‌شود.

 

الکترود مناسب جوشکاری تیرآهن

به خاطر داشته باشید که برای جوشکاری تیر آهن می‌توان از جوش قوس الکتریکی استفاده کرد. به طور معمول در این روش از قوس ولتاژ پایین و آمپر بالا استفاده خواهد شد. این کار بین یک الکترود با تیرآهن انجام می‌شود.

گرمای بالایی که ایجاد می‌شود؛. فلز پایه را ذوب می‌کند و آن‌ها را به هم می‌چسباند. با توجه به جوشکاری تیرآهن باید بگوییم که جوشکاری تیرآهن به معنای جوش دادن دو قطعه آهن به یکدیگر می‌باشد.

در صورت لزوم استفاده از فرآیندهای جوشکاری؛ شما باید سعی کنید این عملیات را با دقت انجام دهید. در بیشتر موارد، جوشکاری اعضای بسیار مهم سازه را به هم متصل می‌کند و اگر به درستی انجام نشود احتمال جدا شدن عناصر آهنی از یکدیگر یا شکستن سازه وجود دارد.

جدیدترین مطالب

تماس با ما:

02166709150

02166755736