آدرس ما:

تهران، میدان حسن آباد

شماره تماس ما:

02166709150 02166755736 09123431271

قیمت الکترود جوشکاری چیست؟

همه صنعتگران می‌دانند که مهمترین و در عین حال اولین ابزار جهت جوشکاری قطعات با جنس‌های مختلف، الکترود یا سیم جوش است. الکترود به نوعی ماده رسانا گفته می‌شود که در مدار الکتریکی، از طرفی به بخش فلزی و از طرف دیگر به قسمت غیر فلزی اتصال پیدا کرده است. ما در این مقاله می‌خواهیم درباره قیمت الکترود جوشکاری و دستیابی به بهترین قیمت الکترود به بحث بپردازیم.

انواع الکترود در فرآیند جوش :

نمایندگی الکترود آما
نمایندگی الکترود آما

 

الکترود جوشکاری یا سیم جوش از دو بخش فلز جوشکاری و پوشش روی فلز تشکیل می‌شوند. الکترود‌ها یا سیم جوش‌ها دارای یک مفتول می‌باشند که ماده ای بنام فلاکس روی این مفتول را پوشانده است. این پوشش‌ها در ضخامت‌های متفاوت مثل ضخامت خیلی ضخیم، ضخیم، متوسط و نازک می‌باشند.

از مهمترین کاربرد الکترود به برقراری جریان بین دو جنس رسانا و جنس نارسانا می‌باشد. الکترود به دلیل اینکه رسانا می‌باشد، زمانی که جریان الکتریکی به درونش وارد می‌شود، الکترود ذوب می‌شود تا بتواند سبب اتصال دو قطعه فلزی به یکدیگر شود.

شناخت الکترود در انواع‌ و کاربردهای مختلف برای صنعتگران ضروری می‌باشد تا بتوانند در مواقع روبرو شدن با جنس‌های مختلف جهت جوشکاری بهترین الکترود را انتخاب و بکار ببرند.

الکترود‌ها به دو نوع جوشکاری و شیمیایی تقسیم می‌شوند. الکترود جوشکاری سبب استحکام و مقاوم شدن قوس الکتریکی، تولید گاز نگهدارنده، بوجود آمدن سرباره و زمان خنک سازی را افزایش می دهد. الکترود‌ها بر حسب جنس مفتول، پوشش فلاکس و ضخامتشان متفاوت می‌باشند و هر کدام دارای خاصیت‌های مختلف می‌باشند.

همانطور که گفتیم جنس روکش الکترود‌ها متفاوت می‌باشد برحسب کارکردشان بطور مثال از جنس آزبست، سلولز، خاک رس و اکسید سدیم است در صورتیکه انواع الکترود شامل دو نوع الکترود روکش دار و الکترود بدون روکش می‌باشند.

قیمت الکترود جوش
قیمت الکترود جوش

الکترود جوشکاری به طور کلی به 2 دسته تقسیم می‌شود:

 • الکترود مصرفی
 • الکترود غیر مصرفی

همچنین الکترود‌ها براساس پوشش یا فلاکس نیز به چند دسته تقسیم می‌شوند:

 • الکترود‌های پایه
 • الکترودهای پودر آهنی
 • الکترود سلولزی
 • الکترود روتیلی

قیمت الکترود جوشکاری ( سیم جوش) بر اساس نوع

قیمت الکترود جوشکاری به نوع و برند آن بستگی دارد. مارک الکترود جوشکاری آما از میکا گرانتر است. الکترودهای پرفروش E7018 و E6013 این محصول در سایزهای 2.5 تا 5 تولید می شوند. البته آما E7018 در سایزهای 2.5 و 5 ومیکا E7018 در سایزهای 3 و 4 موجود است. آما و میکا E6013 نیز در سایزهای 3 و 4 موجود هستند که قیمت 6013 کمتر از 7018 است.

اگر بخواهیم الکترود جوشکاری را از جنبه قیمت بررسی‌ کنیم باید گفت که قیمت الکترود جوشکاری یا همان سیم جوش بستگی به عوامل مختلف همچون جنس پوشش فلاکس، ضخامت، جنس مغزی، شرکت سازنده و کاربرد آن دارد.

فرآیند جوش وارد کننده و تامین کننده الکترود و فیلرهای تخصصی جوشکاری  روش جوشکاری با الکترود استیل

الکترود جوشکاری شماره 6013 و 7018 از پرکاربردترین و پرفروش‌ترین‌ها در حرفه جوشکاری می‌باشند. ممکن است برایتان سوال شود که چرا این نوع از الکترود‌ها پرطرفدار‌تر می‌باشند؟

اگر می‌خواهید جواب سوال خود را بگیرید با فرآیندجوش در ادامه مقاله همراه باشید. الکترود جوشکاری مدل 6013 و 7018‌، دارای مقاومت کششی بالا و استحکام در قوس الکتریکی و امکان بکاربردن دو منبع تغذیه اصلی AC و DC  می‌باشد که اینها از دلایل اصلی انتخاب این نوع الکترود می‌باشد.

همچنین محبوبترین سایز الکترود جوشکاری مدل 6013 و 7018 شماره 3 و 4 می‌باشد ولی در بازار کار جوشکاران بدلیل اینکه الکترود 6013 ارزان تر بوده است بیشتر خریداری می‌شود.

شرکت‌های تولید کننده الکترود بدلیل اینکه از مواد مختلف جهت روکش الکترود استفاده می‌کنند ، سبب می شود در حالات شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی جوش تغییراتی ایجاد شود به همین سبب بهتر است که انتخاب الکترود توسط یک کارشناس خبره و حرفه ای انجام گیرد.

به این مسئله که الکترودها بر اساس فولادهای مختلف انواع مختلف دارند ، کاربران در هنگام خرید باید بسیار به این مسئله توجه داشته باشند.

فرآیندجوش عرضه کننده الکترود و سیم جوش با کیفیت بالا می‌باشد. قبل از خرید می‌توانید تمامی مشخصات الکترود جوش مورد نظر را در سایت فرآیندجوش بررسی کرده و سپس اقدام به سفارش نمایید.

قیمت الکترود جوشکاری
قیمت الکترود جوشکاری

الکترود مناسب برای جوشکاری تیر آهن چیست ؟

انتخاب الکترود برای جوشکاری تیر آهن به عوامل مختلفی از جمله نوع آهن، فرآیند جوشکاری مورد استفاده و الزامات خاص کاربرد بستگی دارد. به طور کلی، انواع مختلفی از الکترودها وجود دارد که معمولاً برای جوشکاری تیر آهن استفاده می‌شوند:

 الکترودهای روتیل (E6012, E6013)

این الکترودها اغلب برای جوشکاری همه منظوره فولادهای ملایم از جمله تیر آهن استفاده می‌شوند. آنها یک پوشش مبتنی بر روتیل دارند که پایداری قوس خوب و حذف آسان را فراهم می‌کند. الکترودهای روتیل برای جوشکاری AC و DC مناسب هستند.

الکترودهای پایه (E7016, E7018)

الکترودهای پایه معمولاً برای جوشکاری فولادهای سازه ای از جمله تیرهای آهن استفاده می‌شوند. آنها یک پوشش پایه یا کم هیدروژن دارند که خواص مکانیکی عالی و مقاومت در برابر ترک خوبی را ارائه می‌دهد. الکترودهای پایه معمولاً با قطبیت مثبت الکترود جریان مستقیم (DCEP) استفاده می‌شوند.

 الکترودهای سلولزی (E6010، E6011)

الکترودهای سلولزی اغلب برای جوشکاری تیرهای آهن در کاربردهایی که نیاز به نفوذ عمیق است استفاده می‌شود. آنها یک پوشش مبتنی بر سلولز دارند که یک قوس قوی و نفوذ جوش عمیق ایجاد می‌کند. الکترودهای سلولزی معمولاً با قطبیت مثبت الکترود جریان مستقیم (DCEP) استفاده می‌شوند.

انتخاب الکترود خاص ممکن است به فرآیند جوشکاری مورد استفاده نیز بستگی داشته باشد، مانند جوشکاری قوس فلزی محافظ (SMAW)، جوشکاری قوس فلزی گازی (GMAW)، یا جوشکاری با هسته شار (FCAW).

فرآیند جوش وارد کننده و تامین کننده الکترود و فیلرهای تخصصی جوشکاری  قیمت الکترود استیل 304

 

قیمت الکترود جوشکاری

نکات مهم جهت بکار بردن الکترود جوشکاری برای فلزات مختلف

همانطور که می‌دانید هر نوع فلز ویژگی های مربوط به خود را دارا می‌باشد، مثلا برخی از آنها اصلا خاصیت جوش پذیری ندارند و جوشکاری با آنها امکان پذیر نمی‌باشد. بطوری دیگر برخی از فلزات بسته به موادی که آنها را تشکیل داده است، با الکترود های دیگر سازگاری دارند و این امر مهم است که  در زمان جوشکاری بسیار به آن باید توجه کافی داشته باشید.

بطور مثال برای فولاد‌هایی که دارای منگنز می‌باشند استحکام از مهمترین ویژگی‌های این جوشکاری است، بنابر این الکترود c70  برای این نوع فولاد‌ها بسیار مناسب می‌باشد. یا مثلا برای خال جوش زدن در جوشکاری بهتر است از الکترودهایی با درصد کم نیکل استفاده کرد.

همچنین برای فولادهایی که دارای کربن متوسط می‌باشند و ناقل بار هستند، پشنهاد می‌کنیم از الکترود‌های سری E80 استفاده کنند.

قیمت الکترود جوشکاری
قیمت الکترود جوشکاری

الکترودهای جوشکاری استاندارد
استاندارد A.W.S که مخفف عبارت American Welding Society است برای شناسایی و نامگذاری الکترودهای جوشکاری در سراسر جهان استفاده می شود. بر اساس این استاندارد، حرف E مخفف کلمه الکترود است و 2 یا 3 رقم اول که بعد از این حرف درج می شود، معیاری برای مقاومت جوشکاری کششی در نظر گرفته می شود.

عدد بعدی در این نامگذاری نشان دهنده موقعیتی است که الکترود در آن جوش داده می شود و شامل موقعیت های افقی، عمودی، مسطح یا بالا می باشد. رقم چهارم یا پنجم نیز به مواد پوشش الکترود و منبع تغذیه مورد استفاده اشاره دارد. نکته بسیار مهمی که در رابطه با نگهداری انواع الکترودهای جوشکاری باید رعایت شود، قرار دادن این ابزارها در مکانی خشک و دور از رطوبت است. زیرا وجود رطوبت باعث آسیب به پوشش الکترود و ایجاد ترک در ناحیه جوش می شود.

تفاوت الکترود جوشکاری و فیلر

الکترود جوشکاری و فیلر هر دو در جوشکاری فلزات استفاده می‌شوند، اما تفاوت‌های مهمی بین آنها وجود دارد:

الکترود جوشکاری:

 • الکترودی فلزی با روکش است که برای ایجاد قوس الکتریکی و ذوب شدن فلز پایه برای اتصال دو قطعه فلز به کار می‌رود.
 • روکش الکترود، گاز محافظ و سرباره را برای محافظت از فلز جوش در برابر اکسیداسیون و آلودگی ایجاد می‌کند.
 • الکترودها در انواع مختلف با آلیاژهای مختلف برای جوشکاری فلزات مختلف مانند فولاد، آلومینیوم، مس و چدن موجود هستند.
 • قطر الکترود بر میزان جریان و نفوذ جوشکاری تأثیر می‌گذارد.
 • الکترودها به طور کامل در فرآیند جوشکاری ذوب می‌شوند.

فیلر جوشکاری:

 • فلزی است که به صورت مفتول، میله یا پودر برای پر کردن فضای بین دو قطعه فلز در جوشکاری استفاده می‌شود.
 • فیلر به فلز جوش اضافه می‌شود تا استحکام و مقاومت اتصال را افزایش دهد.
 • جنس فیلر باید با جنس فلز پایه سازگار باشد.
 • فیلرها در انواع مختلف با آلیاژهای مختلف برای جوشکاری فلزات مختلف موجود هستند.
 • فیلرها به طور کامل در فرآیند جوشکاری ذوب نمی‌شوند و مقداری از آنها به عنوان فلز جوش باقی می‌ماند.
فرآیند جوش وارد کننده و تامین کننده الکترود و فیلرهای تخصصی جوشکاری  بهترین الکترود جوشکاری

انواع فیلر در فرآیند جوش :

تفاوت‌های کلیدی:

 • وظیفه: الکترود برای ایجاد قوس الکتریکی و ذوب فلز پایه و فیلر برای پر کردن فضای بین دو قطعه فلز استفاده می‌شود.
 • روکش: الکترودها دارای روکش هستند که گاز محافظ و سرباره را ایجاد می‌کند، اما فیلرها روکش ندارند.
 • مصرف: الکترودها به طور کامل در فرآیند جوشکاری ذوب می‌شوند، اما فیلرها به طور کامل ذوب نمی‌شوند و مقداری از آنها به عنوان فلز جوش باقی می‌ماند.
 • تنوع: الکترودها در تنوع بیشتری نسبت به فیلرها موجود هستند.
الکترود استیل
الکترود استیل

 

انتخاب بین الکترود و فیلر:

انتخاب بین الکترود و فیلر به نوع جوشکاری، جنس فلز پایه و ضخامت فلز بستگی دارد. برای جوشکاری‌های ضخیم‌تر، معمولاً از الکترود استفاده می‌شود، در حالی که برای جوشکاری‌های نازک‌تر، می‌توان از فیلر استفاده کرد.

در اینجا چند نمونه از کاربردهای الکترود و فیلر آورده شده است:

 • الکترود: جوشکاری فولاد، جوشکاری آلومینیوم، جوشکاری چدن
 • فیلر: جوشکاری TIG فولاد، جوشکاری TIG آلومینیوم، جوشکاری برنج

نکاتی در مورد الکترود و فیلر:

 • هنگام انتخاب الکترود یا فیلر، باید به جنس فلز پایه، ضخامت فلز و نوع جوشکاری توجه کرد.
 • الکترودها و فیلرها باید در شرایط مناسب نگهداری شوند تا از رطوبت و آلودگی محافظت شوند.
 • هنگام جوشکاری، باید از تجهیزات ایمنی مناسب مانند ماسک جوشکاری، دستکش و لباس کار استفاده کرد.

نکات کلیدی برای انتخاب:

 • ضخامت فلز:
  • برای فلزات ضخیم تر (بیشتر از 2 میلی متر)، الکترود انتخاب مناسب تری است.
  • برای فلزات نازک تر (کمتر از 2 میلی متر)، فیلر می تواند انتخاب بهتری باشد.
 • نوع جوشکاری:
  • در جوشکاری SMAW و FCAW، از الکترود استفاده می شود.
  • در جوشکاری GTAW و PAW، می توان از فیلر استفاده کرد.
 • جنس فلز پایه:
  • الکترودها و فیلرها در آلیاژهای مختلف برای جوشکاری فلزات مختلف مانند فولاد، آلومینیوم، مس و چدن موجود هستند.
  • باید جنس الکترود یا فیلر با جنس فلز پایه سازگار باشد.
 • نیازهای پروژه:
  • اگر به نفوذ عمیق تری نیاز دارید، الکترود انتخاب مناسب تری است.
  • اگر به ظرافت و دقت بیشتری در جوشکاری نیاز دارید، فیلر می تواند انتخاب بهتری باشد.

در اینجا چند نمونه از کاربردهای الکترود و فیلر آورده شده است:

 • الکترود:
  • جوشکاری ورق های فولادی ضخیم
  • جوشکاری لوله های فولادی
  • جوشکاری چدن
 • فیلر:
  • جوشکاری ورق های فولادی نازک
  • جوشکاری لوله های آلومینیومی
  • جوشکاری لوله های مسی

جهت اطلاع از قیمت الکترود جوشکاری در اندازه های مختلف تنها کافیست با مشاوران مجموعه فرایند جوش تماس بگیرید تا بهترین و جدیدترین قیمت ها و مشاوره لازم  را از ما دریافت نمایید.

جدیدترین مطالب

تماس با ما:

02166709150

02166755736